Safety Plus 1500VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-15%
Price in Bangladesh
৳16,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1500va 24v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳16,000 only. Buy Safety plus 1500va 24v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 16%
৳19,000
৳ 16,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1500VA 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1200W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a high-quality IPS & UPS with inverter rated power of 1200W. It features DSP pure sine wave technology and is made of 100% copper material. It has an LCD display that can see mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, load amount overload. Ideal for supplying power to offices, homes, super shops and other places. It also uses UPS technology to run the computer without restarting.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1500VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★