Safety Plus 2kVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS
-15%
Price in Bangladesh
৳22,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 2kva 24v dsp pure sine wave ips in Bangladesh is ৳22,000 only. Buy Safety plus 2kva 24v dsp pure sine wave ips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 15%
৳26,000
৳ 22,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 2kVA, 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1600 Watt |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus IPS has Pure Sine Wave technology that generates a real or complex, multichannel sinusoidal signal with independent amplitude, frequency and phase on each output channel. This IPS automatically shuts off when the battery voltage is low, thus protecting against short circuit overload. It has IPS LCD display which shows mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, amount of load and overload. It is made of 100% copper material. Also this IPS uses UPS technology that you can run computers and other electrical devices.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 2kVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★