Safety Plus 3.5KVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-7%
Price in Bangladesh
৳29,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 3.5kva 24v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳29,000 only. Buy Safety plus 3.5kva 24v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 8%
৳31,500
৳ 29,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 3.5KVA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 2800W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure Sine Wave |
| Display | LCD |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus IPS and UPS has pure sine wave technology that is perfect for providing clean and efficient energy transfer. It comes with a 3.5 KVA inverter capacity and can generate power up to 2800W. It has an LCD digital display to show battery voltage, output voltage, charging value, amount of load, and overload, etc. Moreover, it supports 100AH / 120AH / 150AH / 200AH battery capacity.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 3.5KVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★