Safety Plus 4KVA 48V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-6%
Price in Bangladesh
৳40,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 4kva 48v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Safety plus 4kva 48v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 7%
৳43,000
৳ 40,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 4-kVA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 3200W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 150AH / 200AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | LCD |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a 4kVA 48V IPS, with an Inverter rated power is 3200 watts. It uses DSP Pure Sine Wave technology that can generate a real or complex, multichannel sinusoidal signal with independent amplitude, frequency, and phase on each output channel. It is made of 100% copper coil and glass fiber circuit board. Moreover, this IPS support 100AH / 150AH / 200AH battery capacity.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 4KVA 48V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★