Samsung 9Kg Front Loading Automatic Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳65,490
to
৳67,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung WW91K54E0UX/TL in Bangladesh is ৳65,490 only. Buy Samsung WW91K54E0UX/TL at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳67,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 65,490
Cantonment, Dhaka
৳ 67,000
📋 Samsung WW91K54E0UX/TL Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WW91K54E0UX/TL |
| Brand | Samsung |
| Washing Method | Fully Automatic |
| Washing Capacity | 9kg |
| Motor Speed | DIT Type Motor |
| Inverter Technology | Yes |
| Washer Load Type | Front Loading Crystal Gloss Blue Door |
| Spin Dry Speed | 1400 rpm |
| Control Panel | LED Panel Display |
| Tub Material | Diamond Drum |
| Color | Inox |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | AC 220–230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2400 W |
| Dimension (WxDxH) | 600 x 850 x 550 mm |
| Weight | 63 kg |
📖 Overview
This Samsung WW91K54E0UX/TL Washing Machine is a fully automatic washing machine that has a front loading crystal gloss blue door. Also, it has some amazing features such as Add Wash, Bubble Soak, Bubble technology, ceramic heater, child lock, delay end, easy iron, smart check, child lock, LED panel display, diamond drum type, and DIT type motor that has maximum spin speed up to 14000rpm.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 9Kg Front Loading Automatic Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★