Samsung Buds3
-10%
Price in Bangladesh
৳1,300
from 1 seller
The lowest price of Samsung Buds3 in Bangladesh is ৳1,300 only. Buy Samsung Buds3 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Aqib Gadget House
Jatrabari, Dhaka
Save 10%
৳1,450
৳ 1,300
📋 Samsung Buds3 Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ Buds3 |
| Brand | Samsung |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.3 Bluetooth Version |
| Bluetooth Distance | 10m range |
| Driver Unit | 2 |
| Touch Control | Yes |
| Battery Capacity | Buds: 48mAh<br>Case: 515mAh |
| Talk Time | Buds: 3.5H / 4H<br>Total: 18H / 20H |
| Audio Play Time | Buds: 5H / 6H<br>Total: 24H / 30H |
| Waterproof Level | IP57 Level (Water + Sweat-Resistant) |
| Dimension | Earbud: 18.2mm x 20.3mm x 31.9mm<br>Charging Case: 58.9mm x 48.7mm x 24.4mm |
📖 Overview
This Samsung Buds3 comes with a amazing audio with a design that made to keep your ears comfortable and it has a fresh finishing with new clear charging case. With its 5.3 Bluetooth Version it can give a smooth sound quality and it has a Bluetooth connation up to 10 meter range. Moreover, it has a lots of special functions such as Galaxy AI, swipe up /down the blade to adjust the volume, Pinch control, super clear calls, listening mode, conversation mode, live translate, adaptive equalizer, immersive audio, dual amplifier, 360 audio, super wideband calling, AuraCast, Auto switch and it has a large battery capacity that can give a long time using just in a single charge.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Buds3 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★