Samsung Galaxy A03 Core
Price in Bangladesh
৳11,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A03 Core Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A03 Core |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM |
| Display | 6.5 inch (720 x 1600 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 2GB |
| Built In Memory | 32GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-Core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b / g / n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| GPS | GPS, GLONASS |
| Sensor | Accelerometer, proximity |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 211 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A03 Core smartphone 6.5-inch PLS LCD display with 720 x 1600 pixel resolution and 270 ppi density. This phone has 8MP rear camera and 5MP front camera. This Galaxy A03 Core also includes 2GB of RAM and 32GB of internal storage capacity. It comes with a plastic made back and plastic frame.
Samsung Galaxy A03 Core Review by Bdstall
How much does Samsung Galaxy A03 Core cost in BD?
Samsung Galaxy A03 Core smartphone is available in Bangladesh only in 32GB ROM / 2GB RAM variant. Therefore, depending on the variant of the smartphone, the price of Galaxy A03 Core in BD can be lower or higher. Moreover, Samsung Galaxy A03 Core price in BD is TK 11,999 which is a 2GB RAM / 32GB ROM variant of the smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A03 Core and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★