Samsung Galaxy A04
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A04 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A04 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.5 inch (720 x 1600 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 3GB |
| Built In Memory | 32GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz & 4x1.8 GHz) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Dual (50MP + 2MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI Core 5.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Accelerometer & Proximity |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.4 x 76.3 x 9.1 mm |
| Weight | 192 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A04 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy A04 smartphone?
Samsung Galaxy A04 smartphone is available in Bangladesh in 32GB ROM / 3GB RAM, 32GB ROM / 4GB RAM, 64GB ROM / 4GB RAM, 64GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 4GB RAM, and 128GB ROM / 8GB RAM variants. So, Galaxy A04 price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, Galaxy A04 price in Bangladesh is TK 12,999 which is the 64GB ROM / 4GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A04 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?