Samsung Galaxy A04s
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A04s Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A04s |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.5 inch (720 x 1600 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple (50MP + 2MP + 2MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI Core 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, and virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.7 x 76.7 x 9.1 mm |
| Weight | 195 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A04s Review by Bdstall
How much does Samsung Galaxy A04s cost in BD?
Samsung Galaxy A04s smartphone is available in Bangladesh in 32GB ROM / 3GB RAM, 32GB ROM / 4GB RAM, 64GB ROM / 4GB RAM, and 128GB ROM / 4GB RAM variants. So, Galaxy A04s price is less or more in Bangladesh depending on the variant of the smartphone. Moreover, Samsung Galaxy A04s price in BD is TK 17,999 which is the 64GB ROM / 4GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A04s and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?