Samsung Galaxy A05
Price in Bangladesh
৳14,800
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy A05 in Bangladesh is ৳14,800 only. Buy Samsung Galaxy A05 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 14,800
📋 Samsung Galaxy A05 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A05 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.7 inch PLS LCD Display, 108.4 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio), 20:9 ratio (~262 ppi density), with 720 x 1600 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Dual Camera<br>50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 0.64µm, AF<br>2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| OS | Android 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Accelerometer, proximity |
| FM Radio | Unspecified |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh Battery with 25W wired Charging |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Mediatek Helio G85 (12 nm) |
📖 Overview
Samsung Galaxy A05 smartphone comes with a powerful MediaTek Helio G85 (12 nm) chipset and Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) CPU for super smooth performance. It has a 6.7-inch PLS LCD Display that has some amazing features such as 108.4 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio), 20:9 ratio (~262 ppi density), with 720 x 1600 pixel resolution. Also, it has a 50MP dual camera and an 8 MP selfie camera with 1080p at 30/60fps video resolution, making this Galaxy A05 the perfect choice for your everyday use.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A05 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★