Samsung Galaxy A06
Price Range in Bangladesh
from
৳13,300
to
৳16,500
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Galaxy A06 in Bangladesh is ৳13,300 only. Buy Samsung Galaxy A06 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳16,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 13,300
Mirpur, Dhaka
৳ 16,500
📋 Samsung Galaxy A06 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A06 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.7 inch PLS LCD Display, 108.4 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) with 720 x 1600 pixel Resolution, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 128GB |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Dual Camera<br>50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF<br>2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| FM Radio | Wireless FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh Battery, 25W Wired Charging |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Mediatek Helio G85 (12 nm) |
📖 Overview
This Samsung Galaxy A06 comes with a powerful Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) CPU & Mediatek Helio G85 (12 nm) powerful processor gives a amazing fast and smooth performance. It has a large 6.7 inch PLS LCD Display that has a resolution of 720 x 1600 pixel gives a better view while using. With its 50MP dual camera and 8MP selfie camera with 1080p at 30/60fps video resolution gives a amazing picture quality.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A06 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★