Samsung Galaxy A16
Price in Bangladesh
৳18,800
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy A16 in Bangladesh is ৳18,800 only. Buy Samsung Galaxy A16 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 18,800
📋 Samsung Galaxy A16 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A16 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.7 inches Super AMOLED, 90Hz |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video | 1080p x 30fps |
| OS | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, Virtual proximity sensing |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
This Samsung Galaxy A16 offers a MediaTek Helio G99 (6 nm) chipset that is perfect for smooth streaming, all-day gaming, fast displays, and reliable global connectivity. Also, it includes an octa-core processor that ensures high performance while video editing, 3D rendering, and gaming. This Samsung Galaxy A16 has a 50 MP wide camera that allows you to capture high-quality photos and videos. Moreover, it has 6GB RAM and 128GB ROM.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A16 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★