Samsung Galaxy A20
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G / LTE |
| SIM | Dual |
| Display | 6.4 Inch Super AMOLED |
| Sound | Yes |
| RAM | 3GB / 4GB |
| Built In Memory | 32GB / 64GB |
| External Memory | Up To 512 GB |
| CPU | Exynos 7884 Octa Core |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Camera | 13MP + 5MP |
| Front Camera | 8MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 9.0 Pie |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint rear-mounted |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | Non-removable Li-Po 4000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | LED Flash, Panorama, HDR |
📖 Overview
Samsung Review by Bdstall
One of the smartphones in this series of Samsung band is Samsung Galaxy A20 and it was first launched in Bangladesh in April 2019. The Samsung Galaxy A20 comes with a 6.4-inch HD Plus Super AMOLED display. Its display resolution is 720 X 1580 pixels, display ratio is 19.5: 9 and display density is 268 PPI. There is a small notch on the top of the display which makes the phone attractive. You can use any type of protector to protect the display. The Samsung Galaxy A20 smartphone uses Samsung's own Exynos 64 octa processor chipset. The smartphone has CPU Octa Core 2 X 1.6 GHz and 8 X 1.35 GHz. For those who love to capture exciting moments on camera, the Galaxy A20, the new phone in the series, could be a great device. The main camera of this phone has a 12 megapixel wide lens (aperture f / 1.9) and the other is a 5 megapixel depth sensor camera and for taking selfies the phone has an 8 (aperture f / 2.0) megapixel camera which can capture videos at 1080 pixels. The camera has the facility to capture 123 degree ultra-wide pictures and videos. The Samsung Galaxy A20 has 3GB / 4GB of RAM and 32GB of internal storage. Micro SD card can be used up to 512 GB as required. There are separate memory card slots to facilitate the use of additional memory cards. The Samsung Galaxy A20 smartphone has a powerful 4000 mAh removable battery. There is a 15 watt fast charging charger and Type-C port cable to charge the battery.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A20 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?