Samsung Galaxy A25 5G
Price Range in Bangladesh
from
৳25,800
to
৳27,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Galaxy A25 5G in Bangladesh is ৳25,800 only. Buy Samsung Galaxy A25 5G at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳27,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 25,800
Baridhara, Dhaka
৳ 27,000
📋 Samsung Galaxy A25 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A25 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.5 inch Super AMOLED Display, 120Hz, 1000 nits (HBM) with 1080 x 2340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers, 3.5mm jack |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple Camera<br>50 MP, f/1.8, 27mm (wide)<br>8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide)<br>2 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| Battery Capacity | 5000mAh Large Battery, 25W Wired Charging |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Exynos 1280 (5 nm) |
📖 Overview
This Samsung Galaxy A25 is a 5G GSM smartphone which is full of amazing features and functions such as 6.5 inch Super AMOLED Display, 1080 x 2340 pixel Resolution, Loudspeaker with stereo speakers, 3.5mm jack, Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) CPU, Mali-G68 GPU, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, USB Type-C 2.0, 50MP triple rear camera, 13 MP front camera with 4K at 30fps video resolution, and 5000mAh large battery with 25W wired charging capability.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A25 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★