Samsung Galaxy A32
Price in Bangladesh
৳26,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A32 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A32 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM, HSPA, LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by |
| Display | 6.4 inche |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | 64MP, 8MP, 5MP, 5 MP |
| Front Camera | 20MP |
| Video | 1080p x 30fps |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
Samsung Galaxy A32 smartphone comes with a 6.4-inch AMOLED display that features 1080 x 2400 pixel resolution and 411ppi density. This smartphone can capture video up to 1080p at 30fps via its front and rear camera. This Galaxy A32 mobile phone includes 6GB RAM and 128GB of storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A32 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★