Samsung Galaxy M33
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy M33 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy M33 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.6 inch (1080 x 2408 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad (50MP + 5MP + 2MP + 2MP) |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 12, One UI 4.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, and Virtual Proximity Sensing |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | 165.4 x 76.9 x 9.4 mm dimension |
| Weight | 198 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy M33 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy M33 mobile in Bangladesh?
Samsung Galaxy M33 smartphone is available in Bangladesh in 128GB ROM / 6GB RAM and 128GB ROM / 8GB RAM variants. Therefore, Galaxy M33 price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy M33 price in Bangladesh is TK 35,599 which is the 128GB ROM / 8GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy M33 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?