Samsung Galaxy S24 FE 5G
-2%
Price in Bangladesh
৳55,500
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy S24 FE 5G in Bangladesh is ৳55,500 only. Buy Samsung Galaxy S24 FE 5G at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 3%
৳57,000
৳ 55,500
📋 Samsung Galaxy S24 FE 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S24 FE 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.7 inch Dynamic AMOLED 2X Display, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | 10-core (1x3.1 GHz + 2x2.9 GHz + 3x2.6 GHz + 4x1.95 GHz) |
| GPU | Xclipse 940 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>50 MP, f/1.8, 24mm (wide), dual pixel PDAF, OIS<br>8 MP, f/2.4, 75mm (telephoto)<br>12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide) |
| Front Camera | Single 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| Battery Capacity | 4700mAh Battery, 25W wired, PD, QC2, 50% in 30 min, 15W wireless |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Exynos 2400e (4 nm) |
📖 Overview
This Samsung Galaxy S24 FE is a 5G GSM smartphone that has a 6.7 inch Dynamic AMOLED 2X Display, with 120Hz frequency, HDR10+, 1900 nits (peak) and 1080 x 2340 pixel resolution gives a amazing viewing experience. With its 10-core (1x3.1 GHz + 2x2.9 GHz + 3x2.6 GHz + 4x1.95 GHz) CPU and Exynos 2400e (4 nm) chipset this Galaxy S24 FE gives a flagship smooth performance. Also, its 50MP triple camera with a single 10MP camera gives you the opportunity to go beyond your imagination.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S24 FE 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★