Samsung Galaxy S24 Ultra
The lowest price of Samsung Galaxy S24 Ultra in Bangladesh is ৳102,500 only. Buy Samsung Galaxy S24 Ultra at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳115,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy S24 Ultra Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S24 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM, 2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by |
| Display | 6.8 inch Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits with 1440 x 3088 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 512GB |
| External Memory | Not Supported |
| CPU | Octa-Core, 1 x 3.3 GHz Cortex-X4 and 5 x 3.2 GHz Cortex-A720 and 2 x 2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750,1 GHz |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / a c / 6 e / 7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>200 MP, 24mm wide<br>10 MP, 67mm (telephoto)<br>50 MP, 111mm (periscope telephoto)<br>12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 12 MP, f / 2.2, 26mm wide, Dual Pixel PDAF |
| Video | 8K at 24/30fps, 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, HDR10+, gyro-EIS |
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Sensor | Fingerprint under display, ultrasonic, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-polymer battery, 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
Samsung Galaxy S24 Ultra Review by Bdstall
Titanium Armor: The inside of the frame is made of a durable titanium shield and Gorilla, Armor, and Corning to protect the screen from scratches and keep the device looking its best. This phone is IP68 water and dust-resistant, so you can enjoy every adventure, splash, and everything in between.
2600 Nits Display, Our Brightest Adaptive Mobile Display Under The Sun: The immersive display features some major visibility upgrades, including Corning, Gorilla, and Armor to reduce glare and improve visibility even in direct sunlight, and Advanced Vision Booster enhances contrast and color for an exceptional experience.
Built-in S Pen Creates a Whole New Chapter: This phone comes with a built-in S Pen that brings the Galaxy Note legacy alive and beautiful. Using this built-in S Pen, fingers can write, tap, and navigate on the new, flat display with as much precision as they ever could.
200 Megapixels Capture Details that Rival Reality: With the highest megapixels and AI processing, the industry standard for image quality is set when the shutter is pressed, the ProVisual Engine can deeply detect objects and improve color tones, reduce noise, and reveal details.
Our Most Powerful Quad Tele Zoom Yet: Optical quality zoom doesn't let long distances get you down. 2x, 3x, 5x, and even 10x optical quality zoom allows you to observe distant objects in great detail. The new, powerful tele OIS system will stabilize shots, making them wider than ever before with less zoom-in blur.
Circle It, Find It. Listen to It, Find It: The Circle to Search feature with S Pen lets you search for anything on the screen and get quick information using AI overview. Simply circle an object with your finger or S Pen and find an image, video or text that’s instantly useful and you can also search for a song you’re listening to in an instant without switching apps.
Our Most Hyper-Realistic Mobile Gameplay Ever: Snapdragon 8 Gen 3 delivers fast processing and the power you need for all your favorite gameplay, delivering 41% more AI-powered operations, 30% more powerful graphics, and 20
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S24 Ultra and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?