Samsung Galaxy S25 Plus
Price in Bangladesh
৳112,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy S25 Plus in Bangladesh is ৳112,000 only. Buy Samsung Galaxy S25 Plus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 112,000
📋 Samsung Galaxy S25 Plus Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S25 Plus |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.7 inch Dynamic LTPO AMOLED 2X Display, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) with 1440 x 3120 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers, 32-bit/384kHz audio |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>50 MP, f/1.8, 24mm (wide)<br>10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto)<br>12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 8K at 24/30fps, 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, gyro-EIS |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Capacity | Li-Ion 4900mAh Battery, 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min, 15W wireless (Qi2 Ready), 4.5W reverse wireless |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
📖 Overview
This Samsung Galaxy S25 Plus comes with some 6.7 inch Dynamic LTPO AMOLED 2X display that has a resolution of 1440 x 3120 pixel with Always-on display function. It has an amazing Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor that gives a super fast flagship performance and makes it a perfect choice for gamers. It features 50MP triple rear camera with 12MP front camera and 8K at 24/30fps video quality gives you the opportunity to go beyond your imagination.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S25 Plus and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★