Samsung Galaxy S25 Ultra
The lowest price of Samsung Galaxy S25 Ultra in Bangladesh is ৳115,500 only. Buy Samsung Galaxy S25 Ultra at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy S25 Ultra Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S25 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual Band |
| Display | 6.9 inch Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) with 1440 x 3120 pixels Resolution |
| Sound | Loudspeaker, 32-bit / 384kHz audio, Tuned by AKG |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Camera | Quad Camera<br>200 MP, 24mm (wide)<br>10 MP, 67mm (telephoto)<br>50 MP, 111mm (periscope telephoto)<br>50 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30fps |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh, 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min, 15W wireless (Qi2 Ready), 4.5W reverse wireless |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
Samsung Galaxy S25 Ultra Review by Bdstall
The Samsung Galaxy S25 Ultra smartphone is the latest flagship model from the Samsung brand. This phone uses the most modern technology and has all the attractive features. Which will further enhance the smartphone experience of the users. The Samsung Galaxy S25 Ultra is a good choice for those who are looking for the best performance smartphone that offers cutting-edge features and performance.
Display and Design
The Samsung Galaxy S25 Ultra comes with a 6.9-inch Dynamic AMOLED 2X display, which supports a variable refresh rate of 1 Hz to 120 Hz and brightness of 2,600 nits max. The display has Corning Gorilla Armor 2 protection. A titanium frame is used in the body of the phone, which makes the phone quite strong.
Interesting camera
The S25 Ultra smartphone has a 200MP camera. It has a 10MP telephoto camera, a 50-megapixel periscope telephoto camera, and a 50MP ultra-wide camera that will further enhance the user photography experience.
Performance
The Galaxy S25 Ultra is powered by a specially designed Snapdragon 8 Elite processor. This phone has 12 GB of RAM and a maximum of 1 terabyte of storage. This smartphone has 4 variants of 256 GB 12 GB RAM, 512 GB 12 GB RAM, 1 TB 12 GB RAM, 1 TB 16 GB RAM. Here, the performance capabilities of all the phones are the same.
Powerful battery
The Samsung S25 Ultra phone has a 5000 mAh battery that can backup for a whole day without any problem. This phone also has a 4.5W reverse wireless charging system.
Security and Protection
The S25 Ultra smartphone has modern features like a fingerprint sensor, face unlock, and an IP68 rating for water resistance to provide protection.
🎬 Product Video
Watch Samsung Galaxy S25 Ultra in action.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S25 Ultra and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?