Samsung Galaxy Z Flip6
The lowest price of Samsung Galaxy Z Flip6 in Bangladesh is ৳87,500 only. Buy Samsung Galaxy Z Flip6 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy Z Flip6 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Z Flip6 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Single SIM |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers, 32-bit/384kHz audio |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Dual Camera<br>50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS<br>12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.12µm |
| Front Camera | Single 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 60/120/240fps, 720p at 960fps, HDR10+ |
| OS | Android 14, One UI 6.1.1 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Capacity | 4000mAh Battery, 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min, 15W wireless, 4.5W reverse wireless |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 187gm |
📖 Overview
Samsung Galaxy Z Flip6 Review by Bdstall
Conversation Flows Even When Closed: With this Galaxy Z Flip6 you can send messages directly from FlexWindow using chat assist with Galaxy AI. Just select from suggested replies and stay in touch without typing.
Chat with Google Gemini to Super Charge Your Ideas: Your Galaxy now features with Google Gemini app. Anytime chat with Gemini to get help learning in new ways, writing thank you notes, planning events etc. and many more.
Make Translations Easy on the Ears: Instantly Translate your phone conversations and get lost in your conversation with Galaxy AI in your ear when paired with Buds3 Pro.
New 50MP Camera for Stunning Portraits: This Galaxy Z Flip6 features upgraded 50MP wide rear camera that can process your pics through the ProVisual Engine to capture detailed scenes and richer portraits. Easily capture stunning shots in the daylight or the dark of night. With its Nightography technology it ensure every photo shines with detail, thanks to ProVisual Engine.
Flexcam Automatically Zoom for your Best Shot: The FlexCam technology can uses the power of Galaxy AI to automatically zoom in and out on subjects and providing a preview on FlexWindow for a hands-free selfie experience.
Effortless Editing with Galaxy AI: Tap into your creativity using Photo Assist with Galaxy AI to move, resize or delete entire objects from your photos and fill in the background where they used to be. Relive videos in epic slow-mo just in a tap using the Instant Slow-Mo technology.
Simple Switching from iOS: Switching from iOS is very easy. Especially thanks to its Smart Switch, you can easily transfer your photos, videos and contacts effortlessly.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Z Flip6 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?