Samsung Galaxy Z Fold4
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy Z Fold4 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Z Fold4 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM |
| Display | 7.6 inch (1812 x 2176 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Triple (50MP + 10MP + 12MP) |
| Front Camera | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide) |
| Video | Up to 8K at 24fps |
| OS | Android 12L, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4400 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Unfolded Dimension: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm<br>Folded Dimension: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Weight | 263 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy Z Fold4 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy Z Fold4 smartphone?
Samsung Galaxy Z Fold4 smartphone is available in Bangladesh in 256GB / 12GB RAM, 512GB / 12GB RAM, and 1TB / 12GB RAM variants. Therefore, Galaxy Z Fold4 price is less or more depending on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy Z Fold4 price in BD is TK 2,59,999 which is the 256GB / 12GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Z Fold4 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?