Samsung Galaxy Z Fold6
Price Range in Bangladesh
from
৳153,000
to
৳168,500
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Galaxy Z Fold6 in Bangladesh is ৳153,000 only. Buy Samsung Galaxy Z Fold6 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳168,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 1%
৳154,000
৳ 153,000
Baridhara, Dhaka
Save 0%
৳169,000
৳ 168,500
📋 Samsung Galaxy Z Fold6 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Z Fold6 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Up to two Nano-SIM and multi eSIM, IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min), |
| Display | 7.6 inches Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz |
| Sound | Loudspeaker, with stereo speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | Not Included |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C 3.2, OTG |
| Video | 8K x 30fps |
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery Capacity | Li-Po 4400mAh |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
This Samsung Galaxy Z Fold6 smartphone has a 7.6-inch foldable dynamic LTPO AMOLED display with a refresh rate of 20Hz so, is perfect for watching movies and enhancing the visual experience. It has been uniquely designed that make it more popular. Moreover, this phone offers 50-megapixel main camera that allows you to capture high quality photos and videos.
Samsung Galaxy Z Fold6 Review by Bdstall
- A Big Screen for Big Discoveries: Find exactly what you're looking for when you use Circle to search with Google on the big internal screen.
- Your Language on One Screen, Theirs on The Other: Flex Mode displays your language on one screen and theirs on the other, and chat in other languages using Interpreter with Galaxy AI.
- Summarize in The Blink of An AI: Organize your notes and summarize long readings as well as jot down thoughts and create shopping lists with Galaxy AI as Note Assist.
- Effortless Editing with Galaxy AI: With Photo Assist, hold your finger to move, erase, or enlarge an object and adjust angles or fill the background with ease.
- Stay in Fashion with Sketch to Image: Samsung can partner with Vogue during Fashion Week to help a designer create a chic new look using the Galaxy Z Fold6 and Sketch to Image.
- Google Gemini: Supercharge your ideas by chatting with Google Gemini.
- Galaxy AI: Galaxy AI can track your health and wellness on the go and makes syncing your multiple Galaxy devices easier than ever.
- Bring Fitness Into The Fold: Find your fitness score and build your next adventure with the all-new Galaxy Watch Ultra.
- One-of-a-Kind Gaming on The Go16: Unleash a better gaming beast with vision booster brightness, and even daylight clarity on a giant screen.
- Fastest Processor on A Galaxy Smartphone: Excellent choice to enjoy silky-smooth gaming on Vulkan and AAA games.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Z Fold6 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★