Samsung Guru Music 2
-30%
The lowest price of Samsung Guru Music 2 in Bangladesh is ৳1,560 only. Buy Samsung Guru Music 2 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳1,800 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
📋 Samsung Guru Music 2 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Guru Music 2 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM 900 / 1800 |
| Network | 2G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 2.0 Inch |
| Sound | 3.5mm Audio Jack and Loudspeaker |
| External Memory | Micro SDHC Dedicated Slot |
| CPU | 208MHz |
| GPRS/EDGE | No |
| Bluetooth | No |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Camera | No |
| GPS | No |
| FM Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Battery Capacity | Li-Ion 800mAh |
| Battery Type | Removable |
| Talk Time | Up to 11 Hour (3G) |
| Other Features | MP3, WAV, MIDI, M4A, AAC |
| Weight | 75g |
📖 Overview
Samsung Guru Music 2 Review by Bdstall
Samsung Guru Music 2 is one of the best Samsung button phones of its kind. Very nice to look at and the phone easily fits inside the palm of the hand and you will not feel anything when you carry the phone so it is super lightweight. Many people in Bangladesh still use the button phone as a second phone and especially the older generation prefers to use the button phone as their main phone. The price of this Samsung button phone is very competitive and the features it has will not disappoint any user in BD.
Dual SIM: Samsung Guru Music 2 Button The phone has dual SIM support which means you can use two networks at once. Mini SIM is used in both the slots. The SIM slot is dual-standby which is capable of receiving calls from any SIM. However, when a call is running from one line, the other line will remain closed.
65K Color: 24.1% screen-to-body ratio, 102 ppi density and 128 x 160 pixel resolution, the size of the display is quite large 2-inch. The display supports 65k color.
Performance: Samsung Guru Music 2 runs on single-core 208 MHz CPU. It has a dedicated card that can be expanded up to 16 GB. Stereo FM radio and recording are the main functions of this phone. And it can easily transfer data through MicroUSB 2.0. The talk time of this phone is about 11 hours which is enough for Bangladeshi users. Battery replaceable.
Is this navy blue color is available in your stock
Yes mam
Bhaiya ami to order korlam to ki colour diben
স্যার, অনুগ্রহ করে আমাদের ফেসবুক পেইজে মেসেজ করুন।
মিরপুর আপনাদের লোকেশন টা একটু দেন
স্যার, বিস্তারিত জানতে আমাদের ফেসবুক পেইজে মেসেজ করুন।
Order korbo kivabe?
স্যার, Buy Now বাটনে ক্লিক করে অর্ডার করুন।
ভাই এই ফোনটার কি কোন ওয়ারেন্টি গ্যারান্টি আছে
জি স্যার, ২ বছরের সার্ভিস ওয়ারেন্টি আছে।
White color Samsung guru music 2 order kivabe dibo? Ar white color tai ki delivery asbe?
স্যার, বিস্তারিত জানতে আমাদের ফেসবুক পেইজে মেসেজ করুন।
White colour available??
Yes Available Sir.
Samsung guru music 2. Phone gulo ki original naki copy?
স্যার, অরিজিনাল ফোন, ডেলিভারির সময় দেখে নিতে পারবেন।
order krbo kibabe?
Memory corrept
Memory corrept
এটা কি অফিসিয়াল ফোন?
এটা কি নতুন। এত কম দাম কিভাবে?
জ্বী স্যার, নতুন ফোন।
White Color টা হবে?
Dhakar baire delivery charge koto
১৩০ টাকা স্যার।
2nd hand phone naki new
New Sir
Box new ?
জ্বী স্যার।
রিটার্ন এর কোন অপশন আছে
yes sir
Dhaka er baire koto din e delivery den
3-5 dine delivery paben sir
Good
ঢাকার বাইরে কি হোম ডেলিভারি হয়? আর এইটা কি মেইড ইন বাংলাদেশ?
Yes sir. we are deliver all over Bangladesh. This model is made by India.