Samsung Metro 313
-20%
Price in Bangladesh
৳2,350
from 1 seller
The lowest price of Samsung Metro 313 in Bangladesh is ৳2,350 only. Buy Samsung Metro 313 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Unique Shop
Khulna Sadar, Khulna
Save 20%
৳2,950
৳ 2,350
📋 Samsung Metro 313 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Metro 313 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM |
| Network | 2G only |
| SIM | Dual |
| Display | 2.0 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 16 MB |
| Built In Memory | No |
| External Memory | MicroSD, Up to 16GB |
| CPU | Single-core, 208 MHz |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | v2.0 |
| Camera | VGA, CMOS |
| Front Camera | No |
| Video | 176 x 144p at 15fps |
| OS | Standard |
| GPS | No |
| Sensor | No |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Battery Type | Removable |
| Talk Time | Up to 13h |
| Other Features | 112.7 x 46.4 x 13.1 mm dimension |
| Weight | 75.2 g |
📖 Overview
The Samsung Metro 313 button phone has a 1000mAh removable battery that provides up to 13 hours of talktime backup. This phone is compatible with audio formats MP3, WAV, MIDI, M4A, AAC, and video formats MP4 and 3GP. It is made up of a high-quality plastic material that makes it strong enough to last for a long time.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Metro 313 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★