Samsung S21 5G
Price in Bangladesh
৳37,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung S21 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ S21 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.2 inch |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | Not Supported |
| CPU | Octa-Core, 1 x 2.9 GHz Cortex-X1 & 3 x 2.80 GHz Cortex-A78 & 4 x 2.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | 12MP + 64MP +12MP |
| Front Camera | 10 MP, f/2.2, 26mm Wide, 1/3.24", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K at 30/60fps, |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 169 g |
📖 Overview
Samsung S21 mobile phone 5G network supported. It has 8GB RAM and 256GB internal storage capacity. This phone is powered by Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G 5nm chipset which will give fast peak performance up to 4 x 1.80 GHz. This phone has a 6.2-inch Dynamic AMOLED 2X type display and Corning Gorilla Glass Victus display protection. The phone has an IP68 rating that protects against water, dust, and freshwater up to a maximum depth of 1.5 meters for 30 minutes without the need for an additional case or cover.
Samsung S21 5G Review by Bdstall
Samsung S21 is a competitive smartphone that offers excellent features with high-end performance. Currently Samsung S21 Mobile is available at low price in Bangladesh. Here are the Special facts of this mobile:
- Snapdragon 888: The Samsung S21 is powered by the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 chipset. It is renowned for high-end performance, the ability to handle demanding tasks & enhanced artificial intelligence capabilities. It is compatible with 5G networks, providing fast internet speeds, and ensuring excellent user experience.
- Dynamic AMOLED 2X type: The Samsung S21 5G features a 6.2-inch Dynamic AMOLED 2X display with vibrant colors and deep blacks, a smooth 120Hz refresh rate, and supports HDR10+ for rich contrast and detail.
- Corning Gorilla Glass Victus: Corning Gorilla Glass Victus is one of the most advanced versions of Gorilla Glass. The Samsung S21 uses this glass protection to reduce the risk of scratches and sudden glass broken issues.
- 5G network: The Samsung S21 offers super-fast internet speeds & cellular connection with the 5G network. It allows users to download movies, stream videos, and play online games without lag. This fiber-optic experience is designed to operate these speeds efficiently and provide a smooth browsing, streaming, and gaming experience.
- Always-on display: This Always-on Display feature on the Samsung S21 5G allows users to view important information on their screen without turning it on completely, including time, notifications, and calendars. This customizable feature saves battery and ensures that essentials are always close to the eyes.
- Wi-Fi Direct: The Wi-Fi Direct feature enables you to connect the Samsung S21 phone directly to other devices without a Wi-Fi network. This means you can share files, and photos, or even play multiplayer games with friends nearby without any bother.
Overall, the Samsung S21 smartphone is considered a budget-friendly phone that combines performance, visualization, and outstanding network speeds.
Be the first to review
Share your experience with Samsung S21 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★