SD-35 Litter Dehumidifier
-3%
Price in Bangladesh
৳25,500
from 1 seller
The lowest price of Sd-35 litter dehumidifier in Bangladesh is ৳25,500 only. Buy Sd-35 litter dehumidifier at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
Save 4%
৳26,500
৳ 25,500
📋 Dehumidifier Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Capacity | 35L |
| Coverage Area | 300 square feet |
| Refrigerant | R290 |
| Compressor | Rotary |
| Water Tank Capacity | 2.4 liter |
| Maximum Dehumidification | 35L/D(30 °C 90%RH) |
| Minimum Dehumidification | 16.8L/D(27 °C 60%RH) |
| Working Pressure | 4.0MPa |
| Waterproof Grade | IPXO |
| Display | Digital LED Display |
| Fan Type | R290 |
| Noise Level | 47db |
| Temparature | 5°C-35°C |
| Rated Power | 285W |
| Power Supply | 220V-240V /50Hz |
| Dimension | 290W x 240D x 414H |
| Weight | 8kg |
| Origin | Singapore |
📖 Overview
A dehumidifier is an electrical device that lowers and maintains the humidity level of the air, usually for health or comfort, or removes odors and removes water from the air to prevent the growth of germs. It is used for household, commercial and industrial applications. Large dehumidifiers are used commercially, such as indoor ice rinks and swimming pools, as well as in production plants or storage warehouses.
Be the first to review
Share your experience with SD-35 Litter Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★