SF-447WP-3SC Rechargeable Waterproof LED Flashlight
Price in Bangladesh
৳2,400
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 SF-447WP-3SC Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Model | ✅ SF-447WP-3SC |
| Lighting Technology | LED |
| Shape | Torch |
| Body Material | Aircraft grad aluminums |
| Output Wattage | 5W LED |
| Lumens | 400lm |
| Power Source | Battery |
| Battery | 2100mAh Ni-cd |
| Charging Time | 4 hours |
| Waterproof | IP65 |
| Voltage | 110-240V 50/60Hz, |
| Frequency | 50/60Hz |
📖 Overview
This SF-447WP-3SC is a rechargeable LED flashlight that is made of aircraft-grade aluminum so, it is corrosion water and shock resistance. It can be used for fishing in the deep water as well as emergency target search and general household. Also, it provides 4 hours of working time on a single charge.
Be the first to review
Share your experience with SF-447WP-3SC Rechargeable Waterproof LED Flashlight and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★