SH Power SH-30RS 3" Highly Durable Water Pump
Price in Bangladesh
৳13,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 SH Power SH-30RS Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ SH Power SH-30RS |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | 4.8 kW (7HP) / 3600 RPM |
| Suction Dia | 3" or 80 mm |
| Engine Displacement | 208cc |
| Fuel Tank | 3.6L |
| Weight | 26 Kg |
| Dimension | L x W x H: 20.47 x 16.54 x 18.9" |
📖 Overview
SH Power SH-30RS is a highly durable water pump with a connection diameter of 3" or 80 mm. This pump can lift water from a depth of 8 meters and discharge 620 liters of water per minute. It has a powerful forced air-cooled 4-stroke, Gasoline-type engine used. Suitable for use in agriculture water-vegetable/paddy fields, ponds, fire fighting, or any emergency water drainage.
Be the first to review
Share your experience with SH Power SH-30RS 3" Highly Durable Water Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★