Sharp ES-718X Full Auto Washing Machine
-10%
Price in Bangladesh
৳35,900
from 1 seller
The lowest price of Sharp Sharp ES-718X in Bangladesh is ৳35,900 only. Buy Sharp Sharp ES-718X at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 10%
৳39,900
৳ 35,900
📋 Sharp Sharp ES-718X Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Sharp ES-718X |
| Brand | Sharp |
| Washing Capacity | 7 Kg |
| Spin Dry Speed | 700 RPM |
| Wash Programs | Standard, Gentle, Heavy, Quick Wash, Tub Self-Clean |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 240V/50Hz |
| Power Consumption | Rated Wash Power: W450W, Rated Spin Power: 330W |
| Dimension (WxDxH) | Net W X H X D: 530 X 917 X 550mm |
| Weight | Net Weight: 31 Kg |
📖 Overview
Sharp ES-718X is a full auto washing machine with standard, gentle, heavy, quick wash, tub self-cleaning wash program features. It has Fuzzy Logic technology that can manage multiple aspects of the washing process, such as water intake, water temperature, wash time, rinse performance and spin speed all at once. This machine comes with tempered glass which adds strength and durability in use. The Sharp washing machine features child proof, auto power off, auto restart, error notification, and detergent dispenser.
Be the first to review
Share your experience with Sharp ES-718X Full Auto Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★