Sharp ES-FW105D7PS Full Automatic Washing Machine
-8%
Price in Bangladesh
৳116,900
from 1 seller
The lowest price of Sharp ES-FW105D7PS in Bangladesh is ৳116,900 only. Buy Sharp ES-FW105D7PS at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳127,900
৳ 116,900
📋 Sharp ES-FW105D7PS Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ ES-FW105D7PS |
| Brand | Sharp |
| Washing Method | Full Auto |
| Washing Capacity | 10.5 Kg |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Inverter Technology | J-Tech |
| Washer Load Type | Front load |
| Spin Dry Speed | No Spin/ 400/ 800/ 1000/ 1200/ 1400 RPM |
| Control Panel | Green glass half mirror |
| Wash Programs | 15 |
| Steam Function | Yes |
| Tub Material | Stainless steel |
| Water Consumption | 5 liter |
| Temperature Settings | - / 20/ 30/ 40/ 60/ 90°C |
| Color | Dark Gray |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 220-240V/ 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 650 x 740 x 895 mm |
| Weight | 75 Kg |
📖 Overview
Sharp ES-FW105D7PS washing machine comes with a J-tech inverter for quieter operation. It appears with a front-load option which is typically more energy-efficient than top-load systems. Additionally, this washing machine features washing programs like cotton, eco, bedding, wool, drum, rapid wash & dry, wash & dry, dry, dry air wash, hygiene, allergy, and for intensive items.
Be the first to review
Share your experience with Sharp ES-FW105D7PS Full Automatic Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★