Sharp ES-FW105SG Front Load Washing Machine
-11%
Price in Bangladesh
৳85,600
from 1 seller
The lowest price of Sharp ES-FW105SG in Bangladesh is ৳85,600 only. Buy Sharp ES-FW105SG at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳96,600
৳ 85,600
📋 Sharp ES-FW105SG Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ ES-FW105SG |
| Brand | Sharp |
| Washing Method | Full Auto |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Inverter Technology | J-Tech |
| Washer Load Type | Front load |
| Spin Dry Speed | Automatic (1400 RPM) |
| Control Panel | Green glass half mirror |
| Wash Programs | 10 |
| Steam Function | Yes |
| Tub Material | Stainless steel |
| Water Consumption | 5.1 liter |
| Temperature Settings | - / 20/ 30/ 40/ 60/ 90°C |
| Color | Dark Gray |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 220-240V/ 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 598 x 680 x 850 mm |
| Weight | 76 Kg |
📖 Overview
Sharp ES-FW105SG washing machine comes with a front-loading technology that is generally more energy-efficient than top-load systems. It also includes a J-Tech inverter, which provides quieter operation without impacting energy efficiency. Additionally, this washing machine contains a green glass half-mirror control panel at the top for precise operation.
Be the first to review
Share your experience with Sharp ES-FW105SG Front Load Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★