Sharp ES-FW85SG J-Tech Inverter Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳81,990
to
৳85,000
across 3 sellers
The lowest price of Sharp ES-FW85SG in Bangladesh is ৳81,990 only. Buy Sharp ES-FW85SG at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳85,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 81,990
Mirpur, Dhaka
৳ 82,490
Cantonment, Dhaka
৳ 85,000
📋 Sharp ES-FW85SG Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ ES-FW85SG |
| Brand | Sharp |
| Washing Method | Full Auto |
| Washing Capacity | 8.5 Kg |
| Motor Speed | 1200 RPM |
| Inverter Technology | J-Tech |
| Washer Load Type | Front load |
| Spin Dry Speed | Automatic (1200 RPM) |
| Control Panel | Green glass half mirror |
| Wash Programs | 10 |
| Steam Function | Yes |
| Tub Material | Stainless steel |
| Water Consumption | 5.1 liter |
| Temperature Settings | - / 20/ 30/ 40/ 60/ 90°C |
| Color | Dark Gray |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 220-240V/ 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 598 x 560 x 850 mm |
| Weight | 58 Kg |
📖 Overview
Sharp ES-FW85SG washing machine includes a J-Tech inverter that delivers smooth operation and less noise without reducing energy efficiency. It also includes an auto-restart button which, in the event of an unexpected power outage, can start the machine when it has stopped and save time, water, and energy. Additionally, features programs for washing cotton, and eco friendly items, quickly, quickly with a spin and a rinse, wool, scent, hygiene, bedding, and drum clean.
Be the first to review
Share your experience with Sharp ES-FW85SG J-Tech Inverter Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★