Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary Lens for Sony E
-23%
Price in Bangladesh
৳41,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sigma Full Specification
| Item | Camera Lens |
|---|---|
| Brand | Sigma |
| Lens Type | Prime Lens |
| Focal Length | 56mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Focus Distance | 1.6' / 50 cm |
| Aperture | Maximum f/1.4 Minimum f/16 |
| Lens Format | APS-C |
| View of Angle | 28.5° |
| Magnification | 0.14x |
| Diaphragm Blade | 9, Rounded |
| Optical Design | 10 Elements in 6 Groups |
| Filter Diameter | 55mm (Front) |
| Color | Black |
| Weight | 280 gm |
📖 Overview
This Sigma 56mm DC DN is a contemporary lens designed for use with APS-C-format Sony E-mount mirrorless cameras. This lens has a maximum aperture of f/1.4 that is capable of working in difficult lighting conditions and provides advanced control over depth of field for isolating subjects and working with selective focus techniques. This lens uses a stepping AF motor that is perfect for both photo and video applications due to its fast, precise, and near-silent performance.
Be the first to review
Share your experience with Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary Lens for Sony E and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★