Solar Motion Sensor Wall Light
Price in Bangladesh
৳550
from 1 seller
The lowest price of Solar motion sensor wall light in Bangladesh is ৳550 only. Buy Solar motion sensor wall light at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Priyo Bazar24
Mirpur, Dhaka
৳ 550
📋 Light Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Lighting Technology | LED |
| Shape | Street |
| Body Material | ABS material |
| Power Consumption | 0.6W |
| Lumens | 129.28lm |
| Beam Angle | 120 degree |
| Beam Color | White |
| Color Temperature | 6000K to 6500K |
| Power Source | Solar |
| Battery | DC3.7V 1200mAh 18650 Li-ion battery(Included) |
| Charge Back-up | 8-10 hours |
| Waterproof | -5 to 60°C |
| Voltage | 5V |
| Sensor | Sensor distance is 3 to 4 meter |
📖 Overview
This light turns on automatically when people move near the light at night and turns into a lighthouse when people move. No wires required, charged in sunlight which will give light for a long time, the light is easy to install, suitable for gardens / courtyards / porches / roads, 0.6W, DC5.5V solar panel, 3.7V, 1200mAh lithium battery, 30-pieces LED light source, motion sensor / high / low lighting mode, 120-degree viewing angle, 3-5M sensing distance, IP65 waterproof, 8-10 hours working time, ABS material, 120 x 95 x 50mm product dimension.
Be the first to review
Share your experience with Solar Motion Sensor Wall Light and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★