Paltan, Dhaka
Save 31%
৳57,000
৳ 39,400
-30%
The lowest price of Sony in Bangladesh is ৳39,400 only. Buy Sony at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳39,900 based on condition and warranty.
| Item | Mirrorless Camera |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Camera Type | Mirrorless |
| Image Sensor | 24MP |
| Lens | E 16-50mm f/3.5-5.6 OSS Lens |
| ViewFinder Type | Optical |
| Viewfinder & Monitor | 3" Widescreen Tilting LCD |
| Flash | Yes, Red-Eye Reduction Fill-In Off Slow Sync Rear Sync Auto Wireless |
| Auto Focus | Auto & Manual |
| Video Features | Full HD |
| Still Image Features | Jpeg, RAW Movies, MP4, MPEG-4 AVC / H.264 |
| Exposure | Programmed Auto, Manual, Aperture Priority, Sweep Panorama, Scene Selection, Movie, Memory Recall, Superior Auto, Shutter Priority, Intelligent Auto Metering Range: EV 0.0 - EV 20.0, Compensation: -5 EV to +5 EV (in 1/3 or 1/2 EV Steps) |
| ISO | Auto, 100-25600 |
| Shutter | Still images:1/4000 to 30 sec, Bulb, Movies: 1/4000 to 1/4(1/3 steps) up to 1/60 in AUTO mode (up to 1/30 in Auto slow shutter mode) |
| Processor | BIONZ X image processing engine |
| Storage | SD / SDHC / SDXC / Memory Stick Pro / Duo Memory Stick Pro HG-Duo |
| Power | 1 x NP-FW50 Rechargeable Lithium-Ion Battery Pack, 7.2 VDC, 1080 mAh |
| Wireless | Yes |
| Included in Box | Yes |
| Waterproof | No |
Over all good service thanks
Welcome Sir
You need to be logged in to set a price alert.
Your account has no email address. Please add one in your profile to receive price alerts.
We'll email you when any seller's price drops to or below your target.
We'll email you when the price drops to or below.
Pick 1 product to compare side-by-side with Sony.
No location data available for this page.