Sony FE 28-60mm f/4-5.6 Full-Frame Zoom Lens
-23%
Price in Bangladesh
৳27,100
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony FE 28-60mm Full Specification
| Item | Camera Lens |
|---|---|
| Model | ✅ FE 28-60mm |
| Brand | Sony |
| Lens Type | Prime Lens |
| Focal Length | 28 to 60mm |
| Focus Type | Autofocus, Internal Focusing |
| Focus Distance | 11.8" / 30 cm |
| Aperture | Max f/4 to 5.6 & Min f/22 to 32 |
| Lens Format | Full-Frame |
| View of Angle | 75° to 40° |
| Magnification | 0.16x |
| Diaphragm Blade | 7, Rounded |
| Motor Type | Linear AF Motor |
| Optical Design | 8 Elements in 7 Groups |
| Filter Diameter | 40.5 mm (Front) |
| Color | Black |
| Weight | 167 gm |
📖 Overview
The Sony FE 28-60mm f/4-5.6 is the world's smallest and lightest full-frame standard zoom lens with wide-angle to long-normal zoom and smooth, high-quality images. This lens is dust and poorly moisture-resistant so can perform well in bad weather. It's small size and lightweight design makes it the perfect companion for casual shooting days and makes it portable.
Be the first to review
Share your experience with Sony FE 28-60mm f/4-5.6 Full-Frame Zoom Lens and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★