Sony HDR-SR11
Price in Bangladesh
৳33,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony HDR-SR11 Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HDR-SR11 |
| Brand | Sony |
| LCD | 3.5 inch LCD Display |
| Optical Zoom | 12x Optical Image Stabilized Zoom |
| Video Resolution | 1920 x 1080 Full HD Video Resolution |
| Video Format | XAVC |
| Image Stabilization | SteadyShot Optical Image Stabilization |
| Manual Control | Focus |
| Video Face Detection | Yes |
| Video Light | Yes |
| Audio Noise Reduction | 2-Channel 24-Bit 48 kHz |
| Built-in Storage | 60GB |
| Memory Card Slot | SD / SDHC / SDXC |
| Speaker | Dolby Digital 5.1 |
| Battery Life | NP-70 Rechargeable Battery |
| Still Photo Features | Yes |
| Connectivity | Hi-Speed USB 2.0 / HDMI / Headphone Jack / Digital A/V |
| Dimension | 83 x 76 x 138mm |
| Weight | 2.1Kg |
| Other Features | Color Captures and Displays lifelike color Dolby Digital 5.1-channel recording |
📖 Overview
CMOS image sensor that features Exmor technology, capture stunning video and 10.2MP stills with this top-of-the-line sensor, 12x optical image stabilized zoom, 60GB high definition hard drive storage, 3.2-inch wide touch panel Xtra fine LCD display, Dolby Digital 5.1-channel recording., BIONZ image processor multi-tasks by reducing camera, up to 8 faces anywhere in a frame automatically adjusting focus.
Be the first to review
Share your experience with Sony HDR-SR11 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★