Sony HDR-SR12
Price in Bangladesh
৳37,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony HDR-SR12 Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HDR-SR12 |
| Brand | Sony |
| LCD | 3.2" LCD Display |
| Optical Zoom | 12x Optical Image Stabilized Zoom |
| Video Resolution | 1920 x 1080 Recording |
| Video Format | MPEG-4 AVC/H.264 / MPEG-2 / JPEG |
| Image Stabilization | Super SteadyShot Optical Image Stabilization |
| Manual Control | Focus |
| Video Face Detection | Yes |
| Built-in Storage | 120GB Storage |
| Speaker | Dolby Digital 5.1 |
| Connectivity | Hi-speed USB / Digital A/V / Headphone Jack / HDMI |
| Dimension | 83 x 76 x 138mm |
| Weight | 650gm |
📖 Overview
Face detection technology for video and 10.2-megapixel still image capture, clearVid CMOS sensor, BIONZ image processor with Exmor technology, 3.2-inch widescreen touch-panel Xtra fine LCD screen, memory stick media slot, HDMI connection via the Bravia Sync provides single-cable transfer of audio and video for playback, up to 8 faces anywhere in a frame automatically adjusting focus.
Be the first to review
Share your experience with Sony HDR-SR12 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★