Sony HDR-XR500
Price in Bangladesh
৳33,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Brand | Sony |
| LCD | 3.2 LCD display |
| Optical Zoom | 12x Optical 150x Digital |
| Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | Up to 5760 x 1440 DPI |
| Video Format | MPEG-2, MPEG-4 AVC / H.264 |
| Image Stabilization | Optical SteadyShot with Active Mode |
| Manual Control | Focus |
| Video Face Detection | Auto Built in |
| Video Light | Full HD 1080p Video Recording at 60 fps |
| Audio Noise Reduction | 1080p HD Video Capture |
| Built-in Storage | 120 GB Internal Memory |
| Memory Card Slot | SD / SDHC / SDXC Memory Card |
| Speaker | Yes |
| Battery Life | Rechargeable Battery Pack NP-FH60 |
| Connectivity | Hi-Speed USB, HDMI Mini Output |
| Dimension | 71 x 75 x 134mm |
| Weight | 1 lb 4 oz 580g |
📖 Overview
The high-end HDR-XR500 120GB camcorder throws in real-time 1920 x 1080 HD recording, hybrid capture option, the best optics and much more. You get 120GB of HDD which is an option to save about 48 hours of HD footage and additional video.
Be the first to review
Share your experience with Sony HDR-XR500 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★