Sony Xperia 1
Price in Bangladesh
৳90,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony Xperia 1 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Xperia 1 |
| Brand | Sony |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM |
| Display | 6.5 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-Core, 1 x 2.84 GHz Kryo 485 & 3 x 2.42 GHz Kryo 485 & 4 x 1.78 GHz Kryo 485 |
| GPU | Adreno 640 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Camera | Triple, 12MP + 12MP + 12MP |
| Front Camera | Single, 8MP |
| Video | 4K at 24/25/30fps HDR |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Battery Capacity | Li-Ion 3330 mAh, non-removable |
| Battery Type | Removable |
📖 Overview
Sony Xperia 1 mobile phone comes with 6GB RAM and 128GB internal storage capacity. Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 7nm chipset is used in this phone. It has a 12MP triple camera on the primary and an 8MP camera on the secondary, which can also shoot 4K videos with this lens.
Be the first to review
Share your experience with Sony Xperia 1 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★