Xiaomi Black Shark 4S
Price in Bangladesh
৳40,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Black Shark 4S Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Black Shark 4S |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple (48MP + 8MP + 5MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.0, (wide), 0.8µm |
| Video | 4K at 30fps / 60fps |
| OS | Android 11, Joy UI 12.8 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.7 x 76.2 x 9.9 mm |
| Weight | 210 g |
📖 Overview
Xiaomi Black Shark 4S smartphone comes with physical pop-up gaming triggers that help a lot during playing competitive games. This phone has a 6.67-inch Super AMOLED display that features 1080 x 2400 pixel resolution, 144Hz, HDR10+, 1300 nits (peak), 395 ppi density, and an always-on display. Additionally, this Black Shark 4S includes 12GB of RAM and 128GB of storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Black Shark 4S and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★