Xiaomi Mi 11 Pro
Price in Bangladesh
৳70,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mi 11 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Mi 11 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.81 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core (1 x 2.84 GHz Cortex-X1 & 3 x 2.42 GHz Cortex-A78 & 4 x 1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Dual-Band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple, 50MP, 8MP, 13MP |
| Front Camera | 20MP |
| Video | 8K at 24fps gyro-EIS, HDR10+ rec |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (Under Display, Optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Color Spectrum, Compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 208g |
📖 Overview
Xiaomi Mi 11 Pro comes with a near-perfect screen that has the most clarity, color, and smoothness. It has an IP68 rating for dust and water resistance for up to 1.5 meters for 30 minutes.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi 11 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★