Xiaomi Mi 11X Pro
Price in Bangladesh
৳39,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67-inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (108MP + 8MP + 5MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | Up to 8K at 30fps |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, NavIC |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| Weight | 196 g |
📖 Overview
Xiaomi Mi 11X Pro smartphone has 8GB of RAM and 256GB of storage capacity. It can capture up to 8K resolution video via rear camera and can capture up to FHD resolution video via selfie camera. This Mi 11X Pro phone includes 6.67-inch Super AMOLED display that features 120Hz, HDR10+, 900 nits (HBM), 1300 nits (peak), and 395 ppi density.
Xiaomi Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Mi 11X Pro in BD?
Xiaomi Mi 11X Pro smartphone in Bangladesh is available in two variants which are 128GB ROM & 8GB RAM and 256GB ROM & 8GB RAM. Moreover, Xiaomi Mi 11X Pro price in BD is TK 39,000 which is an 8GB RAM and 256GB ROM variant of the smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi 11X Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★