Xiaomi Poco M3 Pro 5G
Price in Bangladesh
৳23,599
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco M3 Pro 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco M3 Pro 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.5 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-Core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple- 48MP, 2MP, 2MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 190gm |
📖 Overview
Xiaomi Poco M3 Pro smartphone arrives with dual 5G network SIM connectivity. It helps users to connect two different 5G networks without physically swapping out SIM cards. The Poco M3 Pro appears with a 6.5" IPS LCD panel screen that contains Corning gorilla glass 3 for the safety & protection from sudden fall. Besides, It uses Android 11, MIUI 12 operating system, triple camera setup with main 48MP, 2MP macro and 2MP depth, and 18W fast charger with large 5000mAh battery capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco M3 Pro 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★