Xiaomi Poco M5s
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco M5s Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco M5s |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.43 inch |
| Sound | Loudspeaker, 3.5 mm jack |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Octa-core (2 x 2.05 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | 64MP, 8MP, 2MP |
| Front Camera | 13 MP, f / 2.4 |
| Video | 1080p x 30fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Gyro, Compass, Virtual proximity sensing |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 178.8g |
📖 Overview
Xiaomi Poco M5s is a smartphone that is made of high-quality Plastic frame, Plastic back, and glass front. It offers a 6.43-inch display with 1080 x 2400 pixels resolution which is suitable for watching videos and playing games. Also, this phone has a 64-megapixel main camera and a 13-megapixel front camera that captures high-quality photos and videos. Moreover, it comes with a 5000mAh battery capacity, 33W charger, 6GB RAM, 128GB ROM storage, etc.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco M5s and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★