Xiaomi Poco X5 Pro
Price in Bangladesh
৳32,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco X5 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco X5 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (395 ppi density) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 (Intl), 5.1 (India), A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (108MP + 8MP + 2MP) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 12, MIUI 14 for POCO |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.9 x 76 x 7.9 mm |
| Weight | 181 g |
📖 Overview
Xiaomi Poco X5 Pro smartphone comes with 128GB of storage capacity and 6GB of RAM. This phone can capture up to 4K video via the rear camera and can capture FHD video via the front camera. It features a side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, and compass sensors. And, this Poco X5 Pro phone has a 6.67-inch AMOLED display that features 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM), and 395 ppi density.
Xiaomi Poco X5 Pro Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Poco X5 Pro in Bangladesh?
Xiaomi Poco X5 Pro costs less or more in Bangladesh depending on the 256GB ROM & 8GB RAM and 128GB ROM & 6GB RAM variants. In addition, the Xiaomi Poco X5 Pro, an 6GB RAM and 128GB ROM edition of the smartphone, is priced in Bangladesh starting at TK 32,000.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco X5 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★