Xiaomi Redmi 14C
The lowest price of Xiaomi in Bangladesh is ৳15,200 only. Buy Xiaomi at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual Sim |
| Display | 6.88 inch IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Dual Camera<br>50 MP, 28mm (wide)<br>2 MP, f/2.4, (depth)<br>0.08 MP (auxiliary lens) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 14, HyperOS |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | 5160 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 211g |
📖 Overview
Xiaomi Review by Bdstall
Helio G81-Ultra Powerful Octa-Core Processor: The new MediaTek Helio G81-Ultra processor is capable of delivering low power consumption and high performance, which ensures long battery life with less lagging and an exceptional user experience.
Massive 5160mAh Battery, 18W Fast Charging: Smart charging engine and safe battery technology provide a perfect combination of large battery and fast charging, ensuring a long-lasting and healthy battery.
50MP Ultra-Clear Images, Powerful AI Dual Camera System: Designed with an ultra-high-resolution main camera that captures every frame in stunning detail. Paired with the powerful Xiaomi Imaging Engine, it optimizes image quality and speed from the underlying technology to bring every moment to life.
6.88" Cinema-View Display, Immersive Large Screen: The 6.88" display supports up to 120Hz auto-adjusting high refresh, and 16.7 million colors that provide a more cinematic, immersive view for your favorite content and take your visual experience to the next level.
Two TÜV Rheinland Certifications, Next-Generation Low Blue Light Display: low blue light, visible flicker-free, and dark mode, constant DC dimming, software and hardware features provide dual protection for the eyes, while reducing eye strain and eye damage during prolonged use.
🎬 Product Video
Watch Xiaomi in action.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi 14C and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?