Xiaomi Redmi 9A Sport
Price in Bangladesh
৳10,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi 9A Sport Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi 9A Sport |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.53 inch (720 x 1600 pixel) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 3GB |
| Built In Memory | 32GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Camera | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.0µm, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | 1080p at 30fps / 60fps |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Accelerometer, proximity |
| FM Radio | Yes |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.9 x 77.1 x 9 mm |
| Weight | 194 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi 9A Sport smartphone includes MediaTek MT6762G Helio G25 chipset that is made with 12-nanometer technology. This phone has a 6.53-inch IPS LCD display that features 720 x 1600 pixel resolution and 269 ppi density. Additionally, this Redmi 9A Sport mobile comes with 10W wired charger.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi 9A Sport and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★