Xiaomi Redmi A1+
-2%
Price in Bangladesh
৳10,699
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi A1+ Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi A1+ |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.52 inches |
| Sound | Loudspeaker Yes |
| RAM | 3GB |
| Built In Memory | 32 GB |
| External Memory | microSDXC |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 12 |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 192 g |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi A1+ comes with 3GB RAM and 32 GB ROM. The phone is powered by a quad-core 2.0 GHz processor which prevents the phone from overheating. It is designed with a 6.52 inch IPS LCD display that features 720 x 1600 pixels resolution. This phone is available in Light Green, Light Blue, and Black colors. It has a Li-Po 5000 mAh, non-removable battery that lasts for a long time on a single charge.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi A1+ and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★